GPL

Gada procentu likme jeb GPL, ir ļoti pazīstams termins ar kuru saskaras visi kas aizņemas kādu aizdevumu. Šī procentu likme norāda cik lielu naudas summu jums nāksies maksāt par konkrēto aizdevumu. Šī likme var atšķirties ne tikai no aizdevēja pie aizdevēja, bet arī viena aizdevēja ietvaros pie dažādiem klientiem. Katrs aizdevējs ir noteicis konkrētu likmi konkrētam aizdevumam, bet izvērtējot klienta iespējas un riskus, šī likme var tikt palielināta, ja aizdevējs uzskata ka klients nes papildus riskus.

GPL tiek aprēķināta pēc diezgan sarežģītas formulas, bet mūsu aizdevumu līgumos parādās kā vienkāršs procentuāls apzīmējums. Ja šī likme ir 10%, tad par katru aizdevuma gadu mēs maksājam 10% procentu maksājumos.

Ātrie kredīti piemēro krietni lielāku GPL, bet tas tiek darīts, jo šie kredīti, parasti, ir uz mēnesi. Tātad, šis aizdevums neilgs veselu gadu, bet ja tiktu piemērota tāda pati likme kā bankās, piemēram 10%, tad aizdevējs šī mēneša laikā saņemtu pavisam niecīgu komisijas maksu.

Ir plaši zināms ka banku GPL ir zemāka kā ātrajiem kredītiem un daudziem citiem aizdevējiem, taču tas nenozīmē ka šāda izvēle vienmēr ir labākā. Kā jau minēts, ātrajiem kredītiem ir lielāka GPL, bet atmaksa ir īsā laika posmā un šos procentus parasti formulē kā komisijas maksu nevis procentus. Lai izvēlētos labāko konkrētajai situācijai ir jāņem vērā vairāk kā tikai procentu likme.

Aizdevumi kuri ir ļoti ilglaicīgi ir ļoti rūpīgi jāapdomā, jo atmaksāt 10 tūkstošus 10 gados ar GPL 15%, nozīmē ka atmaksājamā, kopējā, summa būs vairāk kā dubultā apjomā. Izvēloties aizdevēju un aizdevumu ir ļoti rūpīgi jāizsver visi šī aizdevuma aspekti. Akli aizņemoties jūs varat sev radīt ļoti nopietnas problēmas un to, vēlāk, ļoti nožēlot.

GPL nav pats galvenais faktors jūsu lēmuma pieņemšanai, bet tas ir viens no galvenajiem. Neņemt to vērā nedrīkst, bet balstīt savu lēmumu tikai uz to arī nav ieteicams. Pārdomāts lēmums ir tver sevī visu aspektu apskatīšanu un izvērtēšanu.